Muzeu

 Muzeul de Istorie şi Etnografie
a satului Doroţcaia, raionul Dubăsari

Situat în centrul satului, alături de Memorialul „Gloria Militară”, întrun local cu suprafaţa totală a edificiilor muzeului de 160 m2, care a fost deschis la 9 mai 1985 în cinstea a 40 de ani de la Ziua Victoriei în Marele Război pentru Apărarea Patriei (1941-1945), cu denumirea Muzeul Gloriei de Luptă şi Muncă.
Ministerul Culturii al Republicii Moldova a înregistrat Muzeul din s.Doroţcaia, prin Certificatul de înregistrare din 22 septembrie 2004 cu nr. 73, cu denumirea completă a muzeului – Muzeul Satului.
După extinderea muzeului, cu sala de etnografie în luna mai 2007, muzeul a fost numit Muzeul de Istorie şi Etnografie, de către Ministerul Culturii şi Turizmului.
La data de 18 mai 2016 – fondurile de bază a pieselor de muzeu constituie – 6316, dintre care fotografii – 2930, etnografie – 463, numizmatică – 412, arheologie – 230, pictură, documente, arme şi armuri, cărţi manuscrise şi tipărite, veştimentaţie şi accesorii, filatelie şi altele.
Primul director al Muzeului, anii 1985-1992, a fost Evstratiev Terentii Maxim, a.n. 07.04.1915, s.Pogrebea, raionul Dubăsari, participant în Marele Război pentru Apărarea Patriei (1941-1945), fost preşedinte al colhozului Chirov s. Doroţcaia, anii 1959-1981, veteran al Războiului din (1941-1945) şi al muncii. A fost decorat cu mai multe distincţii militare şi de muncă, fost deputat al Sovetului Suprem al RSS Moldoveneşti, legislaţia a 3,4 şi a 7-a (anii 1951, 1955 şi 1967), decedat la 02.12.1992.
Galiţ Timofei Semion a.n. 24.06.1931 s. Doroţcaia, raionul Dubăsari, fostul secretar al Partidului Comuniştilor din s. Doroţcaia, preşedinte al colhozului „Chirov” din s. Doroţcaia, anii 1981-1991. Din decembrie a. 1992 pînă în luna august 2007 – Director al Muzeului. Veteran al muncii, decorat cu mai multe distincţii de muncă, iar în anul 2007, prin Decretul Preşedintelui Republicii Moldova dlui Vladimir Voronin a fost decorat cu ordinul ”Gloria Muncii”, decedat la 05.12.2014.
Berzan Andrei Mihail a.n. 16.10.1953, s.Doroţcaia, raionul Dubăsari. Agronom şi brigadier în colhozul „Chirov” – agrofirma „Doroţcaia” anii 1973-1999. Din decembrie 2003 pînă în august 2007 – custode la Muzeul de Istorie şi Etnografie. Actualmente director al Muzeului din luna august 2007.

Adresa: MD 4573 s. Doroţcaia, raionul Dubăsari, Republica Moldova, sr Biruinţei nr.3

Tel: 024845236; primar de Doroţcaia, dl Valeriu Berzan

024845238; contabil şef, dna Zaclita Berzan

024845205; directorul muzeului dl Andrei Berzan (069516435)(0781112008)